Približne u 80% populácie sa aspoň raz za život prejavia príznaky akné. Na liečbu rôznych prejavov akné sa využívajú okrem liekov na vnútorné použitie aj prípravky na vonkajšie použitie, resp. ich kombinácia. V uplynulých rokoch sa prezentovalo viacero údajov o riziku používania antibiotík v lokálnej liečbe. V súčasnosti je o viacerých laserových a fototerapeutických postupoch známe, že pri ľahkej a stredne ťažkej forme akné, je možné dosiahnuť úspechy už s niekoľkými ošetreniami, bez nežiaducich účinkov.
Akné vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz. Základným prejavom akné sú komedóny. Stagnácia sekrétu mazových žliaz má za následok ich poškodenie a vznik hlbokého zápalu. Zmes mazu a buniek vedie v upchatých folikuloch k množeniu baktérie Propionibacterium acnes. Tieto baktérie produkujú chemikálie a enzýmy, ktoré môžu spôsobiť zápal. Pokiaľ už upchatý folikul nemôže ďalej svoj obsah udržať, praskne a všetko sa vyleje na okolitú kožu – maz, odlúpnuté kožné bunky a baktérie. Zničenie Propiobacterium acnes , ako baktérie zohrávajúcej kľúčovú úlohu z hľadiska etiológie, má za následok zastavenie priebehu akné a zároveň zníženie subjektívnych príznakov
Aby sme pochopili spoločný účinok troch rôznych metód, využitých v novom prístroji A.C.N.E. H.E.L.P., musíme sa najskôr zoznámiť bližšie s charakterovými črtami choroboplodnej baktérie – P. Acnes. P. Acnes počas svojej biologickej funkcie, ako aj iné živočíchy, produkujú porfiríny, ktoré sa vyskytujú aj v ľudskom tele, ako prirodzené zlučeniny. Ak porfiríny vystavíme účinku svetla určitej vlnovej dĺžky, vzniknú volné radikály, ktoré zničia baktériu. Porfiríny majú najväčšiu schopnosť pohlcovať svetlo v sfére viditelného modrého svetla ( 400 -430nm), z toho dôvodu vieme s týmto svetlom ovplyvňovať intenzitu tvorby volných radikálov a taktiež najúčinnejšie vyvolať zničenie baktérií. To je fotoinaktivácia, ktorá účinkom svetla vo vnútri mazových žľiaz – takže, v mieste neprístupnom pre kozmetiká – znamená koniec baktériám.
Na základe vedeckých poznatkov sme vyvinuli BRH® ( BLUE-RED-HEAT)ošetrovaciu hlavicu, ktorej modré svetlo vlnovej dlžky 400-430 nm a červené svetlo vlnovej dlžky 660 nm súčasne aplikujeme na pokožku, čím dosahujeme vyhovujúcu intenzitu aj v hlbšie uložených vrstvách kože. Modré svetlo nízkej intenzity je účinné pri liečení ľahkej resp. stredne ťažkej formy akné. Červené svetlo má predovšetkým protizápalový účinok , ktorý vyplýva z toho, že je schopný ovplyvniť uvolnenie cytokínov z makrofágov alebo z iných buniek . Cytokíny sú spoluzodpovedné za úspešný priebeh imunitnej reakcie.
Počas ošetrenia povrch kože je vystavený aj účinku tepla, pomocou tepelného prvku v ošetrovacej hlavici. Prihliadnúc na to, že enzýmy majú intenzívnejšiu činnosť pri vyšších teplotách, oteplovaním podnecujeme k vyššej aktivite látkovú premenu kožných buniek a taktiež baktérií, zodpovedných za zápalové procesy, čím zrýchlime celý proces.
Pri ošetrení BRH® ošetrovacou hlavicou, súčasným pôsobením tepla, modrého a červeného svetla sa znižuje zápal, znižuje sa počet baktérií a zrýchli sa regenerácia kože. BRH® ošetrovaciu hlavicu je možné využívať aj pri stárnucej koži na zlepšenie látkovej premeny, na regeneráciu tkaniva, na vypínanie a omladenie kože.
Vyhrievaná HF hlavica
Pôsobením vysokej frekvencie na pokožke vzniká ozón, ktorý zabezpečuje záhubu choroboplodných zárodkov na povrchu kože a vo vyústeniach mazových žliaz . Vyhrievaná HF hlavica pomáha pri uvoľňovaní komedónov, taktiež po hlbkovom čistení má sťahujúce účinky a zabraňuje vzniku infekcií mikroporanenín, vznikajúcich pri hĺbkovom čistení.
HSR-probe® sonda
Účinkom rýchleho oteplenia z genetického materiálu baktérií, ktoré sú prítomné v mazových žľazách , sa začnú „ prepisovať “ špeciálne proteíny. Sú to tzv. Heat shock proteíny (proteíny indukované vysokou teplotou), ktoré spôsobujú samoničenie baktérií. HSR sondu je potrebné držať krátku dobu lokálne nad vyrážkou. Počas tejto doby sonda vysiela intenzívne teplo na pokožku, ktoré spúšťa tvorbu týchto bielkovín a zároveň záhubu baktérií. Vysielanie tepla je v impulzoch, pre maximálnu ochranu okolitého tkaniva.